Geaccrediteerde nascholing
Menu

Bewegingsstoornissen door psychofarmaca

Herkennen en behandelen!

  • 00Inleiding
  • 01Zijn bewegingsstoornissen een gevolg van psychofarmaca of onderdeel van het psychiatrisch beeld?
  • 02Zijn bewegingsstoornissen nog een belangrijk klinisch probleem?
  • 03Welke medicijnen geven bewegingsstoornissen?
  • 04Acute medicatie-geïnduceerde bewegingsstoornissen
  • 05Tardieve bewegingsstoornissen
  • 06Discussie
  • 07Reacties (0)

Samenvatting

‘Bewegingsstoornissen door psychofarmaca’ suggereert dat bewegingsstoornissen daar een direct gevolg van zijn. Dat is ook vaak zo, maar soms zijn de bewegingsstoornissen een gevolg van een ontregeling van het dopaminesysteem, wat ook psychotische symptomen geeft. Bewegingsstoornissen vormen dan een van de symptomen van psychosen, en psychofarmaca, met name antipsychotica, beïnvloeden dan beide. Het gebruik van antipsychotica stijgt al jaren en daarmee ook het absolute aantal bewegingsstoornissen, ondanks dat de nieuwere antipsychotica wat minder bewegingsstoornissen geven dan de oudere. We bespreken vanuit casuïstiek de acute (acute dystonie, acathisie en parkinsonisme) en tardieve bewegingsstoornissen (tardieve dyskinesie en dystonie). Herkenning is van groot belang omdat behandeling vaak mogelijk is.

Log nu in om het volledige artikel te bekijken of om te reageren.

Abonneren

Informatie over dit artikel

Auteurs prof. dr. P.N. (Peter) van Harten
Thema Hoofdartikel
Accreditatie 1 accreditatiepunt
Publicatie 15 december 2017
Editie Psyfar - Jaargang 12 - editie 4 - 2017 | nummer 4

Leerdoelen

Na het lezen van dit artikel

  • kent u de argumenten of bewegingsstoornissen door medicijnen komen of een symptoom zijn van psychotische stoornissen
  • herkent u de belangrijkste medicatie-geïnduceerde bewegingsstoornissen
  • kunt u onderscheid maken tussen de belangrijkste medicatie-geïnduceerde bewegingsstoornissen
  • bent u op de hoogte van de behandeling van belangrijkste medicatie-geïnduceerde bewegingsstoornissen